Среди многих мучеников, которые изначально были яростными поборниками христиан, выделяют Иоанна Воина. Так как в последствии он изменил своим принципам и стал помогать нуждающимся, то и сейчас большое количество людей читают акафист Иоанну Воину, чтобы получить его помощь и заступничество.

Святой мученик Иоанн

Сначала он служил в войске римского императора, которое преследовало христиан. Но он был тайным христианином и старался всегда помогать тем, кому это было необходимо. Зачастую это заключалось в:

  • предупреждении об опасности,
  • избегании смерти,
  • освобождение арестованных из-под стражи,
  • утешал страждущих,
  • посещал темницы,
  • поддерживал немощных и больных не зависимо от их вероисповедания.

Когда об этом узнал император, то приказал схватить его и привести к нему. Так как в тот момент он был в походе против персов, то его посадили в темницу. Длительное время он провел в заточении и преодолевал сомнения по поводу того, стоит ли терпеть такие страдания. На помощь ему пришла молитва. Но так как император был убит, а на его место пришел новый, который поддерживал православие, то мученик был освобожден. Всю оставшуюся жизнь он отдал служению Господу и людям.

О жизни святого осталось немного упоминаний, а вот его дела говорят о его положительных делах. Именно для помощи обращаются к нему с молитвой.  Вот текст акафиста Иоанну Воину. День памяти святого попадает на 12 августа.

Кондак 1

Избра́ннаго раба́ Ца­ря́ Не­бе́с­на­го, до́бляго Хри­сто́­ва страстоте́рпца, Иоа́н­на свя­та́­го Во́ина и чудотво́рца похва́льными пе́снь­ми вос­по­и́м, я́ко хри­сти­а́н за­сту́п­ни­ка, це­ло­му́д­рия блюсти́теля, стра́ждущих уте́­ши­те­ля. Ты же, пред­стоя́ Пре­сто́­лу Свя­ты́я Тро́ицы, мо­ли́т­ва­ми свои́ми от вся́­ких зол и на­па́с­тей охраня́й с ве́­рою и лю­бо́­вию зо­ву́­щих ти:

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Икос 1

Арха́нгели и А́нгели с лю­бо́­вию зря́ху на равноа́нгельское жи­тие́ твое́, Иоа́нне пречу́дне, ты бо, пеки́йся о Гос­по́д­них, ка́­ко уго­ди́­ти Го́сподеви, сохрани́л де́вство неврежде́нно, пос­то́м и мо­ли́т­вою умерщ­вля́я плоть свою́ день и нощь. Мы же таково́му жи­тию́ тво­ему́ ди­вя́­ще­ся, со уми­ле́­нием взы­ва́­ем ти си́­це:

Ра́­дуй­ся, чис­то­ту́ се́рд­ца сво­его́ сохрани́вый; ра́­дуй­ся, я́ко се­го́ ра́­ди Бо́­га узре́ти спо­до́­бил­ся еси́.

Ра́­дуй­ся, и́го Хрис­то́­во на ра́мо свое́ взе́мший; ра́­дуй­ся, ду́­шу свою́ Хри­ста́ ра́­ди погуби́вый, во е́же спас­ти́ ю.

Ра́­дуй­ся, А́н­ге­лов сожи́телю; ра́­дуй­ся, де́вственников по­хва­ло́.

Ра́­дуй­ся, хра­ни́­те­лю и на­ста́в­ни­че ю́ных отроко́в; ра́­дуй­ся, ско́­рый по­мо́щ­ни­че борю́щимся со страсть­ми́ и похотьми́.

Ра́­дуй­ся, за­щи́т­ни­че дев и вдо­ви́ц; ра́­дуй­ся, об­ли­че́­ние наруши́телей це­ло­му́д­рия.

Ра́­дуй­ся, роди́телей и воспита́телей на­ста́в­ни­че; ра́­дуй­ся, сиро́тствующих незри́мый води́телю.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 2

Ви́­дя свя­ты́й Иоа́нн, ег­да́ при­и́де в Ну́меры Ифа́льския, христиа́ны гони́мы, не убоя́ся преще́ний не­чес­ти́­ва­го Иулиа́на и ре­че́ им: мужа́йтеся, укрепля́йтеся в ве́­ре, да сподо́битеся вы́­ну вос­пе­ва́­ти в Не­бе́с­ных чер­то́­зех Хри­сту́ Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 2

Ра́­зум несумне́нный име́л еси́ в се­бе́, Иоа́нне достохва́льне, ег­да́ сла́­ву ми́­ра се­го́ пре­зре́в и гне́­ва ца́рскаго не устраши́вся, испове́дал се­бе́ христиа́нина бы́­ти, и се­го́ ра́­ди, я́ко злоде́й, в темни́цу всажде́н был еси́. Таково́му тво­ему́ о Хрис­те́ дерз­но­ве́­нию ди­вя́­ще­ся, гла­го́­лем:

Ра́­дуй­ся, ис­по­ве́д­ни­че Хрис­то́в преизря́дный; ра́­дуй­ся, Хри­сту́ спострада́вый.

Ра́­дуй­ся, и́дольскаго слу­же́­ния пре́­лесть обличи́вый; ра́­дуй­ся, си́­лою Крес­та́ вра­га́ по­бе­ди́­вый.

Ра́­дуй­ся, я́ко у́зы и темни́цу за Хри­ста́ прия́ти спо­до́­бил­ся еси́; ра́­дуй­ся, я́ко хлад и наготу́ за Хри­ста́ предпоче́л еси́ сла́­ве грехо́вней.

Ра́­дуй­ся, испове́дников по­хва­ло́; ра́­дуй­ся, му́­че­ни­ков ра́­до­ва­ние.

Ра́­дуй­ся, в зем­ны́х во́инех до́б­лий во́ин Ца­ря́ Не­бе́с­на­го; ра́­дуй­ся, убели́вый ри́зы своя́ в Кро́ви А́гнчей.

Ра́­дуй­ся, Це́рк­ве Хри­сто́­вы за­щи́т­ни­че; ра́­дуй­ся, всех пра­во­сла́в­ных зас­ту́п­ни­че.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 3

Си́­лою свы́­ше пре­по­я́с­ан­ный возмо́гл еси́ победи́ти дре́в­ня­го зми́я; то́южде си́­лою одаре́нный, источа́еши оби́­лие чу­де́с всем при­зы­ва́­ющим с ве́­рою и́мя твое́ и о те­бе́ бла­го­да́р­не во­пию́­щим Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 3

Име́я в се́рд­це сво­е́м тве́р­дую ве́­ру во Хри­ста́ и си́­лою тоя́ вооружи́вся, не убоя́лся еси́ гне́­ва ца­ре́­ва и сохраня́л еси́ ифа́льския лю́­ди от му­чи́­те­лей. Се­го́ ра́­ди та­ко­во́е му́жество твое́ по­хва­ля́ю­ще, блажи́м тя си́­це:

Ра́­дуй­ся, ада­ма́н­те ве́­ры Хри­сто́­вы; ра́­дуй­ся, сто́л­пе Це́рк­ве Бо́­жия.

Ра́­дуй­ся, ве́р­ных на­де́ж­до и за­ступ­ле́­ние; ра́­дуй­ся, не­ве́р­ных страх и посрамле́ние.

Ра́­дуй­ся, ве­не́ц испове́дника Хри­сто́­ва стяжа́вый; ра́­дуй­ся, ору́­жи­ем Крес­та́ вра­га́ Хри­сто́­ва низложи́вый.

Ра́­дуй­ся, Хри­ста́ па́­че ми́­ра воз­лю­би́­вый; ра́­дуй­ся, за христиа́ны ду́­шу свою́ по­ло­жи́­вый.

Ра́­дуй­ся, за́мыслы богоме́рзкаго мучи́теля разсе́явый; ра́­дуй­ся, я́ко в темни́цех су́­щих и во у́зех посеща́л еси́.

Ра́­дуй­ся, я́ко и сам за Хри­ста́ в темни́цу всажде́н был еси́; ра́­дуй­ся, я́з­вы Го́с­по­да сво­его́ на те́ле носи́вый.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 4

Бу́­рею по­мыш­ле́­ний су­мни́­тель­ных колеба́шеся бла­же́н­ный Иоа́нн, ег­да́ по́с­лан бысть в Ну́меры Ифа́льския, да му́чит та́­мо ве́­рую­щия во Хри­ста́. «А́ще у́бо, – гла­го́­ла­ше, – по повеле́нию ца­ре́­ву и́мам благове́рныя лю́­ди му́чити и убива́ти, осужде́н бу́ду от Бо́­га, а́ще же не иду́ та́­мо, в чи́не во́­ин­ства мо­его́ обря́щуся ца­рю́ проти́вен и преда́н бу́ду сме́р­ти лю́тей». Оба́­че стра́­хом Бо́­жи­им води́мый, ве́­ру Христо́ву в се́рд­це сво­е́м сохрани́л да́же до злострада́ний и уз темни́чных, вопия́ Хри­сту́: Алли­лу́иа.

Икос 4

Слы́шав не­чес­ти́­вый Иулиа́н твое́ ко христиа́ном ми­ло­се́р­дие и уве́­дев тя самаго́ христиа́нина бы́­ти, разъяри́ся на тя зло́бою и по­ве­ле́ при­вес­ти́ в Царьгра́д, я́ко злоде́я и проти́вника ца­ре́­ва. Ты же, бла­го­да́­тию Бо́­жиею укрепля́ем, стра­да́­ния пре­тер­пе́л еси́ му́жественно и от ве́­ры во Хри­ста́ ни­ка́­ко­же отступи́л еси́. Се­го́ ра́­ди ве­ли­ча́­ем тя си́­це:

Ра́­дуй­ся, ис­по­ве́д­ни­че ве́­ры во Хри­ста́ неустраши́мый; ра́­дуй­ся, во́и­не Хрис­то́в не­по­бе­ди́­мый.

Ра́­дуй­ся, я́ко со Архистрати́гами Сил Не­бе́с­ных Пре­сто́­лу Бо́­жию пред­стои́­ши; ра́­дуй­ся, ско́­рый по­мо́щ­ни­че всем за и́с­ти­ну терпя́щим.

Ра́­дуй­ся, ис­ку­ше́­ний и собла́знов от диа́вола избе́гнувый; ра́­дуй­ся, я́ко и всех при­зы­ва́ю­щих тя от ис­ку­ше́­ний избавля́еши.

Ра́­дуй­ся, за́мыслы богоме́рзкаго мучи́теля разсе́явый; ра́­дуй­ся, и нам се́­ти диа́вола избега́ти помога́ющий.

Ра́­дуй­ся, щито́м ве́­ры се­бя́ самаго́ от стрел лу­ка́­ва­го защити́вый; ра́­дуй­ся, и́м­же и нас от ис­ку­ше́­ний охраня́ющий.

Ра́­дуй­ся, хри­сти­а́н­ска­го ро́­да укра­ше́­ние; ра́­дуй­ся, Не­бе́с­ных черто́гов оби­та́­те­лю.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 5

Бо­го­те́ч­ней звез­де́ по­до́­бен был еси́, Иоа́нне, ег­да́, при­ше́д в стра­ны́ Ифа́льския, увеща́л еси́ та́­мо су́­щих хри­сти­а́н не отступа́ти от Со́лн­ца Пра́в­ды Хри­ста́ Бо́­га, но вы́­ну пе́­ти Ему́: Алли­лу́иа.

Икос 5

Ви́­дя свя­ты́й приводи́мыя пред не­го́ по повеле́нию ца­ре́­ву ве́р­ныя Хри­сту́ лю́­ди на муче́ние за ве́­ру Христо́ву, зело́ скорбе́ за них, в се́рд­це сво­е́м пеки́йся, да из­ба́­вит их от ру­ки́ мучи́телевы. Та­ко­во́е твое́ попече́ние о них по­хва­ля́ю­ще, зо­ве́м ти:

Ра́­дуй­ся, лю­бо́вь Христо́ву в се́рд­це сво­е́м име́вый; ра́­дуй­ся, я́ко то́ю согрева́ем от му­чи́­те­лей ве́р­ныя ра­бы́ Хри­сто́­вы спаса́л еси́.

Ра́­дуй­ся, веле́ния не­чес­ти́­вых пре­зре́­вый; ра́­дуй­ся, за́поведи Хри­сто́­вы сохрани́вый.

Ра́­дуй­ся, ве́р­ных ра­бо́в Хри­сто́­вых дру́­же; ра́­дуй­ся, хри­сти­а́н зас­ту́п­ни­че.

Ра́­дуй­ся, су́­щим в темни́цех и во у́зех уте́­ши­те­лю; ра́­дуй­ся, ни́­щих кор­ми́­те­лю.

Ра́­дуй­ся, стра́н­ных води́телю; ра́­дуй­ся, немощству́ющих вра­чу́.

Ра́­дуй­ся, зас­ту́п­ни­че си́­рых; ра́­дуй­ся, пла́­чу­щих уте́­ши­те­лю.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 6

Пос­то́м и мо­ли́т­вою плоть твою́ ду́хови порабо́тил еси́ и во сла́­ву Бо́­жию духо́вне по­жи́л еси́; се­го́ ра́­ди ны́­не пред­стои́­ши Пре­сто́­лу Пре­свя­ты́я Тро́ицы, вы́­ну воспева́я песнь: Алли­лу́иа.

Икос 6

Возсия́л еси́, я́ко но́вое све­ти́­ло на тве́р­ди не­бе́с­ней, все­му́ христиа́нскому ро́ду, ег­да́ Бо́­жи­им изволе́нием обре́тено бысть не­тле́н­ное те́­ло твое́, источа́ющее оби́­лие чу­де́с с ве́­рою к тво­ему́ зас­туп­ле́­нию при­те­ка́ю­щим и моли́твенно те­бе́ взыва́ющим:

Ра́­дуй­ся, Бо́­гу жи­ти­е́м тво­и́м угоди́вый; ра́­дуй­ся, се­го́ ра́­ди от Не­го́ прославле́ние прия́вый.

Ра́­дуй­ся, тщету́ и пре́­лесть ми́­ра се­го́ пре­зре́­вый; ра́­дуй­ся, мзду Не­бе́с­ную восприя́вый.

Ра́­дуй­ся, я́ко о ма́ле ве́рен яви́л­ся еси́; ра́­дуй­ся, я́ко оби́­лие бла­го­да́­ти Бо́­жией прия́ти спо­до́­бил­ся еси́.

Ра́­дуй­ся, я́ко в жи­тии́ сем бли́жняго самоотве́рженно возлюби́л еси́; ра́­дуй­ся, я́ко в ско́р­бех и на­па́с­тех су́­щим засту́пник был еси́.

Ра́­дуй­ся, ду́­шу свою́ за дру́ги полага́вый; ра́­дуй­ся, те́п­лый хо­да́­таю за нас у Ца­ря́ Не­бе́с­на­го.

Ра́­дуй­ся, от мучи́телева гне́­ва христиа́ны спаса́вый; ра́­дуй­ся, я́ко и днесь о спа­се́­нии на́­шем пече́шися.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 7

Хо­тя́­щу ти от ми́­ра се­го́ пресели́тися, смиренному́дрием побужда́ем, повеле́л еси́ не́коему челове́ку те́­ло твое́ по­ло­жи́­ти в до́­ме, иде́­же стра́ннии и ни́щии погреба́хуся. Гос­по́дь же, смире́нныя вознося́й, благоволи́ сохрани́ти о́ное нетле́нно и чудотворе́ния источа́ющее всем ко тво­ему́ зас­туп­ле­нию с ве́­рою при­те­ка́ю­щим и о те­бе́ Бо́­гу во­пию́­щим: Алли­лу́иа.

Икос 7

Но́вую по­ка­за́ ми́­лость ра­бо́м Сво­и́м Человеколю́бец Гос­по́дь, ег­да́ благоволи́ просла́вити тя и яви́­ти в те­бе́ бла­го­да́ть Свою́ чудотворя́щу. Мы же таково́му промышле́нию Бо́­жию ра́дующеся, бла­го­да́р­не во­пи­е́м:

Ра́­дуй­ся, вмес­ти́­ли­ще бла­го­да́­ти Бо́­жией; ра́­дуй­ся, со­су́­де Бо́­жий из­бра́н­ный.

Ра́­дуй­ся, чу­до­тво́р­че пре­ди́в­ный; ра́­дуй­ся, при­те­ка́ю­щим к те­бе́ с ве́­рою ско́рую по́­мощь по­да­ва́­яй.

Ра́­дуй­ся, ду­ше́в­ных и те­ле́с­ных не­ду́­гов на́­ших це­ли́­те­лю; ра́­дуй­ся, бесо́в о и́мени Христо́ве изгони́телю.

Ра́­дуй­ся, лука́вство вра­га́ че­ло­ве́­чес­ка­го обличи́телю; ра́­дуй­ся, це­ло­му́д­рия охрани́телю.

Ра́­дуй­ся, бла­го­чес­ти́­вых супру́жеств от вся́­ка­го диа́вольскаго прельще́ния незри́мая огра́до; ра́­дуй­ся, татьбы́ и граби́тельства ско́­рый обличи́телю.

Ра́­дуй­ся, соврати́вшихся на путь и́с­ти­ны наста́вителю; ра́­дуй­ся, про­ше́­ния на́­ша на по́ль­зу ис­пол­ня́­яй.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 8

Стра́н­ное и ди́в­ное яв­ле́­ние твое́ чрез со́нное виде́ние не́коей жене́ благогове́йней уве́девшей и но́­ва­го чудотво́рца и уго́дника Бо́­жия в те­бе́ позна́вшей, лю́­дие константино́польстии умили́шася и возо­пи́­ша Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 8

Весь доброде́тельми ис­по́л­нен­ный в жи́з­ни сей, по сме́р­ти же сла́­вою Бо́­жиею озаре́нный, преклоня́еши у́хо твое́ на мо­ли́т­вы чту́­щих тя, от ни́х­же слы́­ши­ши си­це­ва́я:

Ра́­дуй­ся, милосе́рдию От­ца́ Не­бе́с­на­го под­ра­жа́­те­лю; ра́­дуй­ся, а́лчущих пи­та́­те­лю.

Ра́­дуй­ся, стра́н­ных неви́димый сопу́тниче; ра́­дуй­ся, си́­рых покрови́телю.

Ра́­дуй­ся, озло­бля́е­мых уте́­ши­те­лю; ра́­дуй­ся, за и́с­ти­ну терпя́щих подкрепи́телю.

Ра́­дуй­ся, не­ду́­гую­щим осла́бу и ис­це­ле́­ние по­да­ва́­яй; ра́­дуй­ся, в бе­да́х су́­щих зас­ту́п­ни­че.

Ра́­дуй­ся, ни́щия воз­лю­би́­вый; ра́­дуй­ся, я́ко с ни́­ми и по от­ше́ст­вии от ми́­ра се­го́ те́­лом разлучи́тися не восхоте́л еси́.

Ра́­дуй­ся, я́ко в до́­ме убо́­гих погребсти́ те́­ло свое́ за­ве­ща́л еси́; ра́­дуй­ся, за смиренному́дрие твое́ вен­це́м от Бо́­га увенча́нный.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 9

Все во́инство а́н­гель­ское возра́довашеся, ви́­дя тя, во́ина Ца­ря́ Не­бе́с­на­го непреобори́ма, победи́вша ми­ро­дер­жи́­те­ля тьмы и пре́­лес­ти ве́­ка се­го́, те́м­же и воспе́ Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 9

Вити́и мно­го­ве­ща́н­нии не воз­мо́­гут по до­стоя́­нию вос­хва­ли́­ти стра­да́­ния твоя́, за Хри­ста́ претерпе́нныя, и ми­ло­се́р­дия и це­ло­му́д­рия тво­его́ по́д­ви­ги. Мы же таковы́м ди­вя́­ще­ся, в не́­мо­щи на́­шей ма́лыя сия́ хвале́ния при­но́­сим те­бе́:

Ра́­дуй­ся, Хри­ста́ всем се́рд­цем воз­лю­би́­вый; ра́­дуй­ся, во́льная стра­да́­ния за И́мя Его́ претерпе́вый.

Ра́­дуй­ся, о Бо́­зе Вседержи́теле поревнова́вый; ра́­дуй­ся, ве­не́ц му́ченический стяжа́вый.

Ра́­дуй­ся, пра́­ви­ло ве́­ры и воз­дер­жа́­ния учи́­те­лю; ра́­дуй­ся, нищету́ духо́вную прояви́вый.

Ра́­дуй­ся, смиренному́дрием тво­и́м ду́­ха гор­ды́­ни низложи́вый; ра́­дуй­ся, насле́дие Ца́рст­ва Не­бе́с­на­го стяжа́вый.

Ра́­дуй­ся, в до­му́ От­ца́ Не­бе́с­на­го оби́­тель се­бе́ сотвори́вый; ра́­дуй­ся, я́ко о спа­се́­нии на́­шем при́с­но хода́тайствуеши.

Ра́­дуй­ся, по́­мощь ско́рую про­ся́­щим по­да­ва́­яй; ра́­дуй­ся, я́ко немо́лчно мо́­ли­ши за ны Хри­ста́ Бо́­га.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 10

Спас­ти́ хо­тя́ ду́­шу свою́, презре́л еси́ веле́ния мучи́теля, и о те́ле сво­е́м неради́в, ра́­дост­но вос­при­я́л еси́ у́зы желе́зныя и темни́чную скорбь, Иоа́нне, Хрис­то́в Во́и­не, воспева́я укрепля́вшему тя Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 10

Сте­на́ еси́ и тве́р­дое при­бе́­жи­ще всем с мо­ли́т­вою к те­бе́ при­бе­га́ю­щим, чу­до­тво́р­че Иоа́нне, се­го́ ра́­ди зо­ве́м ти:

Ра́­дуй­ся, ско́­рый послу́шниче всех при­зы­ва́ю­щих тя; ра́­дуй­ся, я́ко чест­ны́я мо́­щи твоя́ благоволи́ Бог просла́вити чу­де­сы́.

Ра́­дуй­ся, я́ко и от ико́н тво­и́х по­да­е́т­ся бла­го­да́ть Бо́­жия взира́ющим на них с ве́­рою; ра́­дуй­ся, я́ко в созда́нных на прославле́ние и́ме­не тво­его́ хра́­мех незри́мо обита́еши.

Ра́­дуй­ся, я́ко ни­кто́­же та́­мо с ве́­рою моля́щийся тощ и неуслы́шан исхо́дит; ра́­дуй­ся, я́ко мо­ли́т­ва­ми тво­и́ми подкрепля́еши на́­ша мо­ле́­ния, ко Пре­сто́­лу Вседержи́теля восходя́щия.

Ра́­дуй­ся, я́ко коего́ждо про­ше́­ния предвари́ти тщи́шися; ра́­дуй­ся, я́ко на стро́потнем пу­ти́ греха́ иду́щим вразумле́ния подае́ши.

Ра́­дуй­ся, я́ко искуша́емым от диа́вола ско́рую по́­мощь явля́еши; ра́­дуй­ся, я́ко всех идти́ на путь спа­се́­ния направля́еши.

Ра́­дуй­ся, я́ко гре́ш­ныя на по­кая́­ние наставля́еши; ра́­дуй­ся, уго́д­ни­че Хрис­то́в и мо­ли́т­вен­ни­че о нас благоприя́тный.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 11

Пе́­ние похва́льное при­но́­сим те­бе́, му́­че­ни­че Хрис­то́в Иоа́нне, е́же с лю­бо́­вию при­е́м­ля, мо­ли́ Го́с­по­да из­ба­ви­ти­ся нам от бед и скор­бе́й, наипа́че же в час кон­чи́­ны на́шея тво­и́м заступле́нием предвари́, да не умре́м безпокая́нны, но спо­до́­бим­ся в Не­бе́с­ных селе́ниих с то­бо́ю воспе́ти Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 11

Свеща́ еси́ в це́рк­ви Христо́вей, горя́щи невеще́ственным све́­том бла­го­да́­ти Бо́­жией и оза­ря́ю­щи тьму не­ра­зу́­мия на́­ше­го, Иоа́нне пре­бла­же́н­не. Се­го́ ра́­ди мо́­лим ти ся: про­све­ти́ ны, омраче́нныя грехо́м, да вос­по­и́м те­бе́:

Ра́­дуй­ся, свет Бо­же́ст­вен­на­го уче́ния в се́рд­це сво­е́м носи́вый; ра́­дуй­ся, я́ко тем просвеща́ем, тьму и́дольскаго слу­же́­ния обличи́л еси́.

Ра́­дуй­ся, я́ко и нам те́м­же све́­том просвети́тися тщи́шися; ра́­дуй­ся, я́ко сла́­ву Трисия́ннаго Бо­же­ства́ ли­це́м к Ли­цу́ зри́ши.

Ра́­дуй­ся, лу­чу́ бла­го­да́­ти Бо́­жией, от Со́лн­ца Пра́в­ды возжже́нный; ра́­дуй­ся, озаря́яй тьму неве́дения на́­ше­го све́­том Хри­сто́­вых за́­по­ве­дей.

Ра́­дуй­ся, путево́дная звез­да́ всем и́щу­щим спа­се́­ния; ра́­дуй­ся, я́ко наставля́еши нас на вся́­кое де́ло благо́е.

Ра́­дуй­ся, я́ко мысль бла́гу нам на се́рд­це во благовре́мении полага́еши; ра́­дуй­ся, я́ко во́инскому зва́нию о́б­раз до́браго во́ина в се­бе́ показу́еши.

Ра́­дуй­ся, озари́вый вселе́нную све́­том доб­ро­де́­те­лей тво­и́х; ра́­дуй­ся, я́ко, ви́­дя до́б­рая де́ла твоя́, челове́цы От­ца́ Не­бе́с­на­го прославля́ют.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 12

Бла­го­да́ть дана́ те­бе́ от Бо́­га во е́же руково́дствовати ко спа­се́­нию и сохраня́ти от бед чту́­щих па́­мять твою́, се­го́ ра́­ди мо­ли́т­ва­ми тво­и́ми огради́ от вся́­ка­го зла Це́р­ковь и стра­ну́ Рос­си́й­скую, ве́р­ныя же вся в доброде́телех преуспева́ти со­тво­ри́, да вос­по­и́м вси Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Икос 12

Пою́­ще Бо́­га, ди́в­на­го во свя­ты́х Сво­и́х, хва́­лим тя, Хри­сто́­ва испове́дника, во́ина же и чудотво́рца хвале́ньми сицевы́ми:

Ра́­дуй­ся, Це́рк­ве Бо́­жия укра­ше́­ние; ра́­дуй­ся, к во́­ин­ству Небе́сному сопричте́нный.

Ра́­дуй­ся, все­ору́­жие Бо́­жие при­е́мый; ра́­дуй­ся, тем вся ко́з­ни вра́­жия преодоле́вый.

Ра́­дуй­ся, броне́ю пра́ведности облече́нный; ра́­дуй­ся, щито́м ве́­ры осене́нный.

Ра́­дуй­ся, шлем спа­се́­ния стяжа́вый; ра́­дуй­ся, меч духо́вный, е́же есть сло́­во Бо́­жие, па́­че вся́­ка­го ору́жия воз­лю­би́­вый.

Ра́­дуй­ся, пре­по­я́с­ан­ный от Бо́­га пра́вдою и и́с­ти­ною о чре́слех сво­и́х; ра́­дуй­ся, я́ко к зва́нным на бра́чную ве́черю А́гнца сопричте́н еси́.

Ра́­дуй­ся, я́ко та́­мо воспе́ти песнь но́ву пред Пре­сто́­лом Его́ спо­до́­бил­ся еси́; ра́­дуй­ся, на Не́бе приобща́яйся ны́­не Хри­ста́ и́стее, не́­же иногда́ на зем­ли́.

Ра́­дуй­ся, Иоа́нне, свя­ты́й Во́и­не и пре­сла́в­ный чу­до­тво́р­че.

Кондак 13

О свя­ты́й уго́д­ни­че Хрис­то́в и чу­до­тво́р­че Иоа́нне Во́и­не! При­ими́ сие́ хвале́ние на́­ше и моль­бы́ те­бе́ приноси́мыя, и благоприя́тными тво­и́ми к Бо́­гу мо­ли́т­ва­ми из­ба́­ви нас от вся́­ких зол и об­стоя́­ний, бо­ле́з­ней ду­ше́в­ных и те­ле́с­ных, и от ве́ч­на­го му­че́­ния пред­ста́­тель­ством тво­и́м со­хра­ни́ и досто́йны Ца́рст­вия Не­бе́с­на­го бы́­ти умо­ли́, да спо­до́­бим­ся в Не­бе́с­ных селе́ниих вос­пе­ва́­ти Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Этот кондак чи­та­ет­ся трижды, за­те́м 1-й икос и 1-й кондак.

Смотрите еще видео с акафистом святому мученику:

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Противодействие заговору, порче и другому негативу

Еще с древних времен люди замечали негативное влияние и всячески старались его нейтрализовать. Существует масса…

4 года ago

Про шапочку

Есть хороший анекдот про то, как мужчина спас тонущего мальчика, рискуя жизнью. И мама мальчика…

5 лет ago

Спасибо за любовь!

В тот день отец Евгений отпевал двенадцатилетнюю Любу. На вид ей можно было дать лет…

5 лет ago

НЕ ОТРЕКАЮТСЯ, ЛЮБЯ… ОЧЕНЬ СИЛЬНЫЙ РАССКАЗ! ДО СЛЁЗ!

Было ничем не примечательное утро в самой обычной поликлинике. Человек довольно преклонных лет пришел к…

5 лет ago

БУЛОЧНИК И НИЩИЕ.

Есть история об одном богатом булочнике, который попросил привести к нему детей из самых нищих…

5 лет ago

ВОТ ЧТО ЗНАЧИТ ЛЮБИТЬ!

За несколько лет до второй мировой войны жила одна замечательная супружеская пара. Они очень любили…

5 лет ago